Borsa haftaya düşüşle başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,25 azalışla 2.536,79 puandan başladı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,65 ve holding endeksi yüzde 0,27 düşüş kaydetti. Kesim endeksleri ortasında en çok kazandıran yüzde 1,12’yle bilişim, en fazla kaybettiren bankacılık oldu.

BIST 100 endeksi, cuma günü global çapta risk iştahının azalması ile satış yüklü bir seyir izledi ve günü yüzde 1,11 paha kaybıyla 2.543,10 puandan tamamladı.

Analistler, ABD’de cuma günü açıklanan mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisinin beklentilerin üzerinde gerçekleşerek enflasyonda doruğun geride kalmış olabileceği görüşlerini boşa çıkardığını belirterek, bu gelişme sonrası ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para siyasetinde şahin tavrını sürdüreceği kaygısının piyasalarda satış baskısını güçlendirdiğini söz etti.

Fed’in çarşamba günkü para siyaseti kararlarına kadar piyasalarda oynaklığın yüksek olabileceğini aktaran analistler, bugün yurt içinde sanayi üretimi ve ödemeler istikrarı bilgilerinin takip edileceğini söyledi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.500 ve 2.440 düzeylerinin takviye, 2.570 puanın direnç olarak öne çıktığını bildirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.