Bodrum Kalesi’ne turist akını

Bodrum’un tarihi kalesini son 7 ay içinde 160 binin üzerinde yerli ve yabancı turist gezdi. Bu sayının yıl sonuna kadar 350 bin civarında olmasını beklenirken, kaledeki Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de saat 23.00’e kadar açık tutuluyor.

Bodrum’da yaz dönemiyle tarihi ve turistik noktalarda ziyaret artışı gözlendi. Bu kapsamda, Bodrum Kalesi’ni 7 ayda 160 binin üzerinde yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Geçen yıl kaleyi toplamda 160 bin kişi ziyaret ederken bu yılın sonu amacın 350 bin civarında olduğu belirtildi.

Kaleyi ziyarete giden yerli ve yabancı turistler gemi batıkları başta olmak üzere, tarihi yapıtların bulunduğu alanları ziyaret ederek bol bol fotoğraf çektiriyor. Bunun yanı sıra bilhassa turistler kalenin deniz görünümünü fırsat bilip saatlerce içeride vakit geçiriyor.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Hüseyin Toprak, şu tabirleri kullandı:

“Pandemi sonrası turizme süratli bir giriş yaptık. Bu kapsamda önemli manada ziyaretçi yoğunluğu oluşmaya başladı. Bilhassa geçen yıl toplam müze ziyareti 160 bin civarındayken bu yılın birinci 7 ayında bu sayısı yakaladık ve geçtik. Yıl sonunda ise 350 bin civarında ziyaretçi beklentimiz var. Yüklü olarak ziyaretçilerimizi yabancı turistler oluşturuyor. Avrupa ve Asya başta olmak üzere bilhassa bu yıl ABD’den önemli bir artış var ve müzemiz ağır ilgi görülmekte.”

“MÜZE AKŞAM DA AÇIK OLUNCA İLGİ ARTTI”

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni de saat 23.00’e kadar açık tuttuklarını kaydeden Toprak, kelamlarına şöyle devam etti:

“Böyle olunca da bilhassa akşam saatlerinde müzeye önemli manada ilgi oluyor. Sıcakta kaleyi gezmek sıkıntı olduğu için akşam saatleri yoğunluk gözleniyor. Bilhassa yerli ve yabancı turistler gün batımını izlemeyi seviyor, kulelerde vakit geçiriyor, akşam ışıklandırmalar ile kalenin yüksek yerlerinde vakit geçiriyor. Bilhassa günlük ziyaretçi ortalamasına baktığımız vakit dönem öncesi bu sayı 1000 civarındayken dönemle birlikte 3 bin kişi ziyaret ediyor. Pandemiden sonra ziyaretler beklentimizin altında lakin önümüzdeki yıllarda bir düşünce yaşanmazsa günlük ziyaretçi sayımız 5-10 bin ortasında bir beklentimiz var.”

“MÜZE KART AVATANJI VAR”

Müze kart avantajına da değinen Toprak, “Kalemize giriş 150 lira lakin Türk vatandaşlarımızın müze kart alma üzere bir avantajı var. Kart 60 lira ve Türkiye’de 200’den fazla müzeye fiyatsız girme hakkına sahip oluyorlar. Yalnızca kart olarak da değil, müze kart uygulamasını telefona indirdikleri vakit kartı kullanmadan taşınabilir uygulama ile de bu süreci yapabilirler” tabirini kullandı.

Ankara’dan ailesiyle müzeye ziyarete giden Serdar Aygün, “Müze çok hoş ve çok organize. Her yer çok pak. Armalar çok ilgimi çekti. Açıklamalar çok hoş yazılmış. Çocuklar yazıları heyecanla okuyorlar” dedi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.