Birçok kişi yerde bulsa ne olduğunu anlamaz! Bu incinin gramı altından 5 kat daha pahalı

Türkiye’de tabii inciden anlayan 10 sanatkar bulunuyor. Bu sanatkardan biri olan İsmail İlkin, Bursa‘da Türkiye’nin farklı vilayetlerinden topladığı yüzlerce yıllık incileri restore ederek, dünyanın farklı ülkelerine ve Türkiye’nin her yerine satıyor.

Birçok kişi yerde bulsa ne olduğunu anlamaz! Bu incinin gramı altından 5 kat daha pahalı

EN FAZLA TELEBİ 10 İLA 15 BİN LİRALIK İNCİLER GÖRÜYOR

İsmail İlkin, kimileri havuzda yetiştirilen, kimileri de okyanuslardan toplanan yüzlerce yıllık incileri satıyor. Havuzda yetişen incilerin fiyatı 300 ila 500 lira arasında değişirken, Osmanlı devrinde Basra körfezinden gelen 200 yıllık incilerin ise gramı 2 bin 500 lirayı buluyor. Son dönemde inciye artan talep satışları da etkiledi. Vatandaşlar doğal incilere rağbet gösterirken, en fazla talebi 10 ila 15 bin liralık inciler görüyor.

Birçok kişi yerde bulsa ne olduğunu anlamaz! Bu incinin gramı altından 5 kat daha pahalı

“HAKİKİ İNCİLERİN FİYATI 30 BİN LİRAYA KADAR ÇIKIYOR”

İnci uzmanı olduğunu ifade eden İsmail İlkin, “İnciye baktım mı gramını ve gerçek olup olmadığını, kaç yıllık olduğunu anlarım. Bu incilerin orijinaliyle sun’isini ayırt etmek çok zor. Hakiki incilerin fiyatı 9 bin liradan başlıyor 30 bin liraya kadar çıkıyor. Bir de havuzlarda yetişen inciler var, onlar da inci ama havuzda yetiştiği için makbul değil. Bu inciler 500 liraya satılıyor. Ben eski incileri alıp restore ederek ilk günkü ihtişamına kavuşturuyorum. Elimde 200 yıllık gerçek inciler mevcut. Bu 200 yıllık inciler ülkemize Osmanlı devrinde Basra körfezinden gelmiş. Bu isimle anılıyor. Bu inciler çok değerli. Gramı altından daha pahalı olan inciler mevcut. Elimde gramı 2 bin 500 liraya satılan inci var. Altından 5 kat daha değerli. Son dönemde inciye rağbet var. 10 ila 15 bin lira arasındaki inciler daha çok talep görüyor. Türkiye’de doğal inciden anlayan 10 esnaf ancak var. Onlardan bir tanesi de benim. Yurt dışından müşterilerim var” dedi.

Birçok kişi yerde bulsa ne olduğunu anlamaz! Bu incinin gramı altından 5 kat daha pahalı Birçok kişi yerde bulsa ne olduğunu anlamaz! Bu incinin gramı altından 5 kat daha pahalı Birçok kişi yerde bulsa ne olduğunu anlamaz! Bu incinin gramı altından 5 kat daha pahalıBirçok kişi yerde bulsa ne olduğunu anlamaz! Bu incinin gramı altından 5 kat daha pahalı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.