Biontech 3.doz yapılacak mı, ne zaman? Biontech 3.doz süresi ne kadar, kaç ay?

Haziran ayıyla birlikte Türkiye’de 18 yaş üstü herkes sisteme tanımlandı. İlk iki doz aşısını yaptıran vatandaşların gündeminde 3. doz aşılar var. Yaygın olarak ortaya çıkan Delta ve Lambda varyantına karşı 3.doz aşılamanın etkili olacağı düşünülüyor. İşte konuyla ilgili son gelişmeler..

Yapılan açıklamalara göre BioNTech aşısının oluşturduğu bağışıklık yanıtının güçlü bir şekilde 9-12 ay devam ettiğini gösterdiğinden 2 doz BioNTech olan kişilerin 9-12 ay boyunca ek doz aşı olmalarına gerek yok. Bu kişilerde 3. doz aşıya ihtiyaç olup olmayacağı ve ne zaman olacağı bu konuda yapılmakta olan çalışmaların sonuçlarına ve ortaya çıkabilecek yeni varyantlara göre belli olacak. Sadece BioNTech bulunan ülkelerde 2 doz uygulanmaktadır.

BİONTECH 3.DOZ SÜRESİ NE KADAR, KAÇ AY?

ABD ilaç firması Pfizer’dan Assoicated Press’e yapılan açıklamada, şirketin salgına bağışıklığı artırmak ve potansiyel olarak COVID-19 varyantlarının yayılmasını durdurmak amacıyla BioNTech üçüncü doz aşı onayı için FDA’ya izin başvurusu yapacağı kaydedildi. Açıklamada, mevcut aşının, Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantına karşı güncellendiği belirtilerek ikinci dozun ardından 12 ay içinde yapılacak üçüncü doz COVID-19 aşısının virüsün yeni varyantlarını önlemede kuvvetli etkisi olacağı ifade edildi.

Pfizer ile BioNTech’in geliştirdiği BNT162b2 adındaki COVID-19 aşısına, 11 Aralık 2020’de FDA tarafından pandemi ile mücadele için “acil kullanım onayı” verilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.