Bakan Dönmez kesinti uygulanan fatura sayısını açıkladı: En çok kesinti İstanbul’da

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç’ın “2021 yılında kaç hanenin elektrik ve doğalgazının kesildiği, bu kesintilerden ötürü kaç kişi yahut şirketin yasal takibe uğradığı” istikametindeki soru önergesine Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den karşılık geldi. Bakan Dönmez, Türkiye geneli ile İzmir’de 2021 yılı birinci 9 ayında mukavelesine nazaran yükümlülüklerini yerine getirmediği için süreksiz olarak elektrik ve doğalgaz kesintisi uygulanan abonelerin oranını tablo halinde sundu.

Buna nazaran, Türkiye genelinde 2021 yılı ocak-eylül devrinde, mesken ve ziraî sulamada elektrik kesintisi uygulanan fatura sayısı 242 milyon 944 bin 827 olarak açıklandı. Bunun 2 milyon 392 bin 156’sini ziraî sulama faturalarının oluşturduğu bildirildi. Tıpkı periyotta doğal gazda ise konutlarda kesinti uygulanan fatura sayısının 133 milyon 906 bin 737 olduğu kaydedildi.

EN ÇOK KESİNTİ İSTANBUL’DA

Bakan Dönmez’in cevabına nazaran; İzmir’de de elektrik ve doğalgaz kesintisi uygulanan fatura sayısının yüksekliği dikkati çekti.

2021 yılı ocak-eylül periyodunda İzmir’de elektrik kesintisi uygulanan fatura sayısı; meskende 14 milyon 967 bin 756, ticarethanede 1 milyon 799 bin 329, endüstride de 23 bin 917 olmak üzere toplamda 16 milyon 791 bin 2 halinde açıklandı. İzmir’de birebir periyotta doğal gaz kesintisi yapılan fatura sayısı konutta 6 milyon 226 bin 244, ticarethanede ise 63 bin 688 olmak üzere toplam 6 milyon 289 bin 932 seviyesinde.

Bakan Fatih Dönmez, 2021 yılı eylül ayında vaktinde borç ödenmemesi nedeniyle elektrik ve doğalgaz kesilmesi uygulamasının en çok İstanbul’da gerçekleştiğini bildirdi.

Bakan Dönmez, Türkiye genelinde 1 Ocak 2020-30 Eylül 2021 tarihleri ortasında kontratına nazaran yükümlülüklerini yerine getirmediğinden yasal takip süreçleri başlatılan türlü abonelerin oranını da tablo halinde sundu.

Buna nazaran, 2020 yılında 363 milyon 83 bin 382 elektrik faturası, 2021 yılı ocak-eylül devrinde 278 milyon 33 bin 190 olmak üzere toplamda iki yılda 641 milyon 116 bin 572 elektrik faturası ile ilgili yasal takip süreci başlatıldı.

2020’de yasal takip süreci başlatılan doğal gaz faturası sayısı 177 milyon 107 bin 755, 2021 yılı ocak-eylül devrinde ise 141 milyon 668 bin 303 olmak üzere toplam 318 milyon 776 bin 58.

Bakan Fatih Dönmez, son devirde milletlerarası piyasalardaki güç fiyatlarında meydana gelen büyük artışların vatandaşlara daha az yansıtılması için elektrikte maliyetin bir kısmının devlet tarafından üstlenildiğini, Türkiye’nin şu anda Avrupa’da konutta en ucuz elektrik fiyatı uygulayan üçüncü ülke olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı kararı ile 28 Şubat 2022 tarihli Güç Piyasası Düzenleme Şurası kararları çerçevesinde yapılan düzenlemelerle mesken, ziraî sulama ve ticarethane abonelerinin elektrik faturalarında değişik oranlarda indirim yapıldığını tabir eden Bakan Dönmez, mesken abonelerinin faturalarında yüzde 13,7’lik indirim sağlandığını kaydetti.

KILIÇ: “HAMASETTEN DİĞER BİR ŞEY YAPMIYORLAR”

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Bakan Dönmez’in cevabını şöyle kıymetlendirdi:

“Vatandaşlarımız son yıllarda yavaş adımlarla başlayan, sonra hızlanarak koşmaya başlayan ekonomik krizde elektrik, doğal gaz, su faturalarını ödemekte zorlanmaktadır. Pandemi ile birlikte birçok vatandaşımız bu faturalarını ödeyemez duruma gelmiştir ve hala de ödeyememektedir. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir belediyeleri olmak üzere Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yönetilen belediyelerin başlattığı kampanyalara vatandaşlarımız ağır iştirak sağlayarak, ekonomik olarak sıkıntı durumda olanlara dayanak olmuşlardır. AKP iktidarı ise her ay zamlanan elektrik ve doğalgaz faturalarını yalnızca izlemekle yetinmiş, hiçbir tedbir almamış, vatandaşları bu borçları ile baş başa bırakmıştır. Bakanın da soru önergemize verdiği yanıtta belirttiği üzere ‘şu kadar indirim yaptık, şöyle indirim yaptık’ halinde hamaset nutukları atmaktan diğer bir şey yapmamıştır. Bu işler o denli masa başında oturarak, sağa sola nutuk atarak, ‘doğal gaz bulduk’ üzere telaffuzlarla olmuyor. Sokağa çıksınlar, esnafların ve vatandaşın halini görsünler. Türkiye’nin dört bir yanında yaptığımız saha çalışmalarında gördük ki; esnaf bütün kışı ısıtıcı açmadan soğukta, bütün yazı da klima açmadan sıcakta geçiriyor. Tasarruf etmek için lamba yakmıyor. Kirasından fazla elektrik faturası ödüyor. Lakin AKP halktan o kadar kopuk ki bunları göremiyor. Yanlış iktisat siyasetlerinin elektrik ve doğalgaz maliyetlerini arttırdığını dahi göremiyorlar ya da görmezden geliyorlar.”

“DESTEKLER YETERSİZ”

Elektrik dayanaklarının yetersizliğini vurgulayan Kılıç, şöyle devam etti:

“Devletin, Elektrik Tüketim Dayanağı Yardım Programı ismi altında ödediği 103 lira ila 206 lira ortasında değişen ve Doğalgaz Tüketim Takviyesi ismi altında iki taksitte ödediği 450 lira ila 1150 lira ortasında değişen meblağlarla bu sorunun çözüldüğünü zannediyorlar fakat sorunu yalnızca halının altına süpürüyorlar. Sıkıntılara tahlil bulmak yerine problemleri içinden çıkılmaz hale getiriyorlar. Bu da AKP iktidarının geniş halk kitlelerini yönetme siyasetini gösteriyor. Yoksulluğu ortadan kaldırmak yerine yardım edilmiş fakirler yaratıyorlar. Bakan, ‘Türkiye Avrupa’da konutta en ucuz elektrik fiyatı uygulayan üçüncü ülke’ diyor. Soru önergemize bürokratların hazırladığı yanıt metnini imzalarken bu kısmı okudu mu acaba! Muhtemelen okumadı ki bu türlü diyebiliyor. Bu dediğine inanıyor mu? Zannetmiyorum. Bunu argüman etmek milletle dalga geçmektir. Minimum fiyatın 5.500 TL olduğu, milyonlarca kişinin bu fiyat ve altında çalıştığı ülkemizde vatandaşlara gelen 2 bin liralık, 5 bin liralık elektrik faturalarının, ‘elektrikte Avrupa’da en ucuz fiyat uygulayan üçüncü ülke’ kelamları bağını açıklayabilirse çok şad oluruz! Halkımıza verdiğimiz kelamların birçoğunu daha iktidar olmadan yerine getirdiğimiz üzere, Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde birinci seçimde halkın oyları ile iktidara gelerek ülkeyi yönetecek Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı iktidarında, milletimizi elektrik ve doğalgaz faturalarını rahatlıkla ödeyebilecekleri bir ekonomik refaha kavuşturacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.