Azerbaycan-Ermenistan gerginliği: ‘Savaş’ tabirinin kullanılması tasa yarattı

Azerbaycan ile Ermenistan ortasında dün gece başlayan şiddetli çatışmalar telaşa yol açarken, Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama da dehşete neden oldu. Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Paruyr Hovhannisyan, ‘olası bir savaş’ ile ilgili konuştu

Azerbaycan-Ermenistan ortasındaki gerginlik evvelki gün hudutta çatışmaya dönerken, Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun Kelbecer, Laçın ve Daşkesen’deki Azerbaycan ordusuna ilişkin mevzileri top atışına tutmaya devam ettiğini açıklamıştı.

Azerbaycan tarafından dün yapılan açıklamada, Ermenistan’ın provokasyonu sonucu çıkan çatışmada 42’si askeri işçi, 8’i hudut muhafızı olmak üzere 50 askerin şehit olduğu bildirilmişti. Ermenistan’da da Başbakan Nikol Paşinyan, çatışmalarda 49 Ermenistan askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

‘ÖLÜ SAYISININ ARTMASINDAN ENDİŞELİYİZ’

Tüm dünyanın gözü kulağı bölgeden gelen haberlere çevrilirken, Ermenistan’dan yapılan son dakika açıklamasında Azerbaycan ile yaşanan çatışmaların savaşa dönüşme riskinin olduğu belirtildi.

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Paruyr Hovhannisyan, Reuters’a verdiği röportajda şu ana kadar yaklaşık 50 Ermeni askerinin öldürüldüğünü ve üç sivilin yaralandığını söyledi, her iki taraf için de bu sayıların artmasından kaygı ettiklerini vurguladı.

Hovhannisyan, çatışmaların ‘savaşa yükselme riski var mı’ sorusuna ise ‘Bir risk olduğu açık’ cevabını verdi. Hovhannisyan, “Bölgemizdeki durumun ne kadar kırılgan olduğunu biliyorsunuz. Az evvel bahsettiğimiz üzere gerginlik tırmanmaya devam ediyor. ” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.