Araştırmaya nazaran, Kovid-19’a yakalanmak bireylerin iş performansını düşürebilir

EurekAlert sitesinin haberine nazaran, Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’nde yapılan çalışma, Kovid-19’a yakalanmış bireylerin iş yerinde kıymetli ölçüde daha fazla bilişsel başarısızlık bildirdiğini ortaya koydu.

Üniversitenin Psikoloji Departmanı Profesörü James Beck ve öğrencisi Arden Flow tarafından yürütülen çalışmada, Kovid-19’a yakalanmış ve yakalanmamış 94 tam vakitli çalışandan bilgi toplandı. Her iki kümenin da temel demografik özellikler açısından uyumlu olduğu belirtildi.

Beck, “Kovid-19 hayatımızın bir modülü olmaya en azından öngörülebilir gelecek için devam edecek. Kovid-19’a yakalanan insanların güzelleşip işe dönmesi artık yaygın bir durum. Çalışmamızda, bu bireyler, Kovid-19’a yakalanmamış şahıslara oranla daha fazla zorluk yaşadıklarını bildirdi.” dedi.

Araştırmada iki kümenin karşılaştırıldığını belirten Beck, “Kovid-19’a yakalananlardan oluşan küme, hastalığı hiç geçirmeyen kümeye kıyasla, iş yerinde hafıza, dikkat ve hareketle ilgili problemler olarak tanımlanan bilişsel başarısızlıkları daha fazla bildirdi.” diye konuştu.

Beck, Kovid-19’a yakalanan bireylerin güzelleştikten sonra iş yerinde hastalık öncesi performans düzeylerine dönmekte zorluk yaşayabileceğini; iş yükünü azaltmak, teslim tarihini uzatmak ve esnek çalışma saati üzere düzenlemelerle bunun üstesinden gelinebileceğini söyledi.

Araştırmanın ayrıntıları, Scientific Reports mecmuasında yayımlandı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.