Araba devi Stellantis’ten yeni yatırım atılımı

FCA ve PSA’nın birleşmesinden doğan otomotiv kümesi Stellantis, gelecek planlarını şekillendirmeye devam ediyor.

Fiat, Peugeot, Opel, Citroen üzere markaları bünyesinde bulunduran küme, birçok modelinin üretim adresini değiştirirken, yeni yatırımlar yapmaktan da geri kalmıyor.

Son olarak, hibrit ve elektrikli arabalarda kullanılmak üzere elektrikli çift kavrama şanzıman (eDCT) üretimi için Belçikalı Punch Powertrain ile muahede imzalayan Stellantis, kelam konusu kesimleri İtalya’nın Torino kentindeki Mirafiori tesisinde üreteceğini duyurdu.

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, kümenin kelam konusu yatırımı için sayı paylaşmazken, ‘çift haneli’ bir fiyat harcayacaklarını söyledi. Tavares daha evvel yaptığı açıklamalarda, 2030 yılında kümenin elektrikli arabalardan 300 milyar euro gelir elde etmeyi hedeflediğini bildirmişti.

Mirafiori’deki yeni tesisin 2024’ün birinci yarısında üretime başlaması bekleniyor. Stellantis’in Mirafiori ve Fransa’daki Metz fabrikalarında Avrupa’da otomotiv ürettiği tüm tesisleri için yılda 1.2 milyon adet kesim üreteceği kaydedildi.

20 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Fiat’ın tarihi Mirafiori fabrikası, şirketin PSA ile birleşmesi sonrası Stellantis bünyesine geçti. Tesiste, 20 bin kişi istihdam edilirken, Fiat’ın yüzde yüz elektrikli 500 modeli üretiliyor.

Mirafiori tesisinin, birebir vakitte, Tavares’in hammadde meşakkatine tahlil olarak yarattığı projeye de konut sahipliği yapacak. Tesisin, Stellantis’in, araçların yenilenmesi, sökülmesi ve bileşenlerinin tekrar kullanılarak ‘döngüsel ekonomi’ işi için ana merkezi haline gelmesi bekleniyor.

BURSALI DOBLO’YU İSPANYOL YAPTI

Stellantis, kısa bir mühlet evvel 20 yıldan fazladır Bursa’daki Tofaş fabrikasında üretilen Fiat Doblo modelinin üretimini İspanya’ya kaydırmıştı.

Yeni yatırımlar açıklayan şirketin, Türkiye’den çektiği Doblo yerine Tofaş’a nasıl bir misyon vereceği ise şimdi katılaşmış değil.

Fiat Doblo’nun üretimine, Fiat’ın dünyada birinci defa bir modelinin üretimini İtalya dışında tek bir ülkede gerçekleştirmesi kararıyla, 2000 yılının Eylül ayında Tofaş’ta başlanmıştı.

Türkiye’de sıfırdan doğan bir model olarak bantlardan inen Doblo’nun, 22 yılda toplam 2 milyon adetten fazla üretiminin yüzde 75’i dünyanın 80’den fazla ülkesine ihraç edildi.

Doblo’nun İspanya’ya gitmesi ile Tofaş’ın fabrikasında kıymetli bir kapasite boşluğunun doğacak olması, Stellantis’in önümüzdeki periyotta Bursa’daki fabrikaya nasıl bir sorumluluk vereceğini daha da kıymetli kılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.