Almanya’da gaz tasası “su ısıtıcısı” çılgınlığı yarattı

Rusya’nın Avrupa’ya doğal gaz akışını kesmesi ihtimali sonucu yaşanması beklenen güç krizi Avrupa’da siyasetçileri olduğu üzere halkı da harekete geçirmiş durumda.

Piyasa araştırma firması GFK’ye nazaran, Almanya’da 2022’nin birinci altı ayında 600 bin elektrikli ısıtıcı satıldı. Satışların, geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 35 arttığına dikkat çekildi.

Berlin’de elektrikli eserler satan Eisen Doring mağazasının sahibi Frank Doring, “Son iki ayda elektrikli ısıtıcıların satışında büyük artış yaşandığını ve ellerindeki ısıtıcıların tükendiğini” söyledi.

“Hepsi çoktan tükendi”

Doring, “Tedarikçilerin ne vakit yeni ısıtıcı getireceği hakkında yorum yapamam. Zira hepsi çoktan tükendi. Bu büyük bir sorun.” tabirlerini kullandı.

Frank Doring, “Isıtıcılar tahminen de eylül, ekim ya da kasımda gelir. Hiçbir şirket teslimatın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini söyleyemez. Zira her şey büsbütün tükendi. En büyük sorun da bu. Herkes elektrikli ısıtıcı almak istiyor zira gaz yoksa mesken soğuk demektir.” dedi.

“Sıcak suyla duş alamayacağız”

Elektrikli ısıtıcı arayan müşterilerden Petra, Alman hükümetinin güç tüketiminin azaltılmasını istemesinden sonra, “gaz tedarikinin azalması ya da fiyatının daha da artması durumunda daha çok elektriğe bel bağlamak zorunda kalmaktan kaygı duyduğunu belirtti.

Petra, “Korkum şu ki meseleler yaşanacak. Isıtıcım olmazsa ve biri sıhhat meseleleri yaşarsa, en azından sıcak bir banyo gerekecek. Tahminen ileride sıcak suyla duş alamayacağız. İşte bu yüzden hemen bir elektrikli ısıtıcıya gereksinimim var.” diye konuştu.

“Paranız varsa alın”

Almanya’da öğrenci olan Jason da elektrikli ısıtıcı alıp almayacağı sorulduğunda, “Herkesin bunu almaya parası yok. Lakin paranız varsa, alın.” dedi.

Rus gazını Avrupa’ya taşıyan kıymetli çizgilerden olan Kuzey Akım doğal gaz boru sınırı üzerinden gaz sevkiyatının “teknik nedenlerden ötürü” azaltılması üzerine, petrol ve doğal gaz uzmanı Thomas O’Donnell, “Bu kış muhtemelen doğal gazda yüzde 30 eksiğimiz olacak. Bu da herkesin gaza ulaşamayacağı ve karneyle dağıtım olacağı manasına geliyor.” açıklamasında bulundu.

O’Donnell, “Tüketiciler tesirini hissedecek. Halihazırda Berlin’de ya da Almanya’da termostatların 22 santigrat dereceden 17’ye, tahminen daha düşük bir dereceye indirilmesi gerektiği söylendi.” sözünü kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.