ABD’li ve İngiliz diplomatlardan Türkiye’ye “Ukrayna tahılı” teşekkürü

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake ve İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Ajay Sharma, Türkiye’ye Ukrayna tahılının inançlı biçimde limanlardan ayrılması için gösterdiği uğraş için teşekkür etti.

Flake, Twitter’da Ukrayna’dan ayrılan birinci tahıl yüklü geminin İstanbul Boğazı’ndan geçtiği esnada ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğundan çekilen fotoğrafını paylaşarak, “Türkiye’ye hayati ehemmiyete sahip tahılların Ukrayna’dan inançlı geçişini sağlayan tesirli diplomasisi için minnettarız.” sözlerini kullandı.

Başkonsolosluğun Twitter hesabından yapılan paylaşımda ise, “Yük gemisi Razoni’nin İstanbul’a gelişini, global besin güvenliği krizinin tesirlerini azaltma yolunda hayati bir adım olarak memnuniyetle karşılıyoruz. Tahıl eserlerinin Ukrayna’dan global pazarlara itimatla girmesine yönelik diplomatik teşebbüslerinden ötürü Türkiye’yi kutlarız.” tabirleri yer aldı.

Bu paylaşım, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği resmi hesabından da yine paylaşıldı.

İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Sharma ise Twitter’dan görüntü ileti paylaşarak tahıl yüklü birinci geminin Ukrayna’dan hareketinin akabinde İstanbul’a ulaştığını belirterek, şu sözleri kullandı:

“Bu lakin (Birleşmiş Milletler) BM ve Türkiye’nin geçen ay İstanbul’da imzalanan mutabakatla sonuçlanan diplomatik eforları sayesinde mümkün oldu. Biz bu muahedeye Birleşik Krallık olarak büyük ehemmiyet ve dayanak veriyoruz. Bu diplomatik muvaffakiyet, besin güvenliğine yönelik tehdidi ortadan kaldırmak ve Ukrayna’ya tahıl ablukasını sona erdirmek için hakikaten çok kıymetli. Bu yüzden Başbakanım Boris Johnson ve Dışişleri Bakanı Liz Truss, Türk hükümetine teşekkür ettiler. Ben de bu teşekkürlere katılıyorum ve Türkiye’yi tebrik ediyorum. Bu geminin ve takip edecek başkalarının inançlı geçişini umuyorum. Bu tahıl mutabakatının başarılı olması dünyanın çıkarıdır ve Birleşik Krallık olarak mutabakatın uygulanmasına dayanak vermeye devam edeceğiz.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.