8 sinemanın yarıştığı şenliğin 7 mükafatı birebir sinemaya gitti

SALİHA SULTAN

Türk sinemasının klasikleşmiş şenliklerinden Memleketler arası Adana Altın Koza Sinema Festivali’nin mükafatları sahiplerini buldu. Bu yıl 29’uncusu düzenlenen şenliğin ödül merasimi 18 Eylül Cumartesi gecesi Çukurova Üniversite’nde Ehil Dikinciler ile Meltem Cumbul’un sunumuyla gerçekleşti. Merasime, ana heyetin direktör Ziya Demirel’in ‘En Güzel Film’, ‘En Âlâ Yönetmen’ ve ‘En Yeterli Senaryo’ dahil 7 kolda ‘Altın Koza’ya layık gördüğü ‘Ela ile Hilmi ve Ali’ sineması damga vurdu. Gecenin sonunda açıklanan ‘En Âlâ Sinema Ödülü’nü Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar’dan alan direktör Demirel yaptığı konuşmada mükafatı tüm çekilemeyen sinemalar, dedesi ve babası için aldığını söyledi.

KOVİD SALGINI MÜSABAKALARI DA VURDU

Törende yapılan konuşmalara bu yıl şenliğin ‘Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nda yalnızca 8 sinemanın müsabakası damga vurdu. Konuşmasında bu yıl Türkiye’de çekilen sinema sayısının kâfi olmadığını, şenliğe 50 sinemanın başvurduğunu lakin 8 sinemanın elemeyi geçtiğini söz eden Adana Büyükşehir Belediye Lideri Karalar, şunları lisana getirdi: “İnşallah biraz daha özgür, biraz daha rahat bir ortam olur. Önümüzdeki sene daha çok sinema başvurusu olur. Daha çok sinema elemeyi geçer. Buradan sesleniyorum. Biz dünyanın sinema şenlikleri ile yarışa aday bir kentiz. Zira sinema deyince akla Adana gelir. Zira Adana deyince akla sinema, yetiştirdiği sanatkarlar gelir. “ Heyet Lideri Özcan Alper de konuşmasında Kovid salgını sürecinin sinema yapmanın var olan zorluğunu daha da artırdığını vurguladı.

EN YETERLİ OYUNCULUK PERFORMANSLARI İKİYE BÖLÜNDÜ

Gecede şenliğin oyunculuk mükafatları de sahiplerini buldu. ‘En Yeterli Erkek Oyuncu’ kolundaki ödül ‘Çilingir Sofrası’ sinemasındaki performanslarıyla Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen’e, ‘En Düzgün Bayan Oyuncu’ kolundaki ödül ise ‘Bana Karanlığını Anlat’, ‘Ela ile Hilmi ve Ali’ sinemalarındaki performanslarıyla Aslıhan Gürbüz ve Ece Yüksel’e verildi. ‘En Düzgün Yardımcı Bayan Oyuncu’ mükafatı ‘Kabahat’ sinemasındaki rolüyle Ece Demirtürk’ün, ‘En Düzgün Yardımcı Erkek Oyuncu’ mükafatı ‘Mendirek’ sinemasındaki rolüyle Alihan Kaya’nın oldu. ‘Umut Veren Bayan Oyuncu’ mükafatı ‘Kabahat’ sinemasındaki performansıyla Mina Demirtaş’ın, ‘Umut Veren Erkek Oyuncu’ mükafatı ‘Ela ile Hilmi ve Ali’ sinemasındaki performansıyla Denizhan Akbaba’nın oldu. Bu yıl vefat eden Cüneyt Arkın, Fatma Girik üzere efsane oyuncuların isimlerinin okunduğu, fotoğraflarının sahneye yansıtıldığı aktiflikte Cahit Berkay ve orkestrası da kısa bir konser verdi. Merasim, bütün kazananların sahnede ödül heykellerini kutladığı toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

‘ÇİRKİN KRAL’IN TAHTI BİRİNCİ DEFA BOŞ KALDI

Festivalin uzun yıllar yöneticiliğini yürüten ve geçen yıl vefat eden Kadir Beycioğlu anısına verilen ‘Jüri Özel Ödülü’ne de Ümran Safter’in ‘Kabahat’ sineması layık görüldü. Sinema Direktörleri Derneği heyeti ‘En Düzgün Direktör Ödülü’nü bu yıl Cem Demirer’in ‘Mendirek’ sinemasına verirken, SİYAD heyetinin belirlediği ‘Cüneyt Cebenoyan En Uygun Sinema Ödülü’ Ali Kemal Güven’in ‘Çilingir Sofrası’ sinemasına gitti. Şenlik boyunca yarış sinemalarını salonlarda izleyenlerin oyladığı ‘Adana İzleyici Ödülü’ ise Çiğdem Sezgin’in ‘Suna’ sinemasının oldu. Öte yandan şenliğin en değerli ödüllerinden biri olan ‘Yılmaz Güney Özel Ödülü’ bu yıl sahipsiz kaldı, heyet hiçbir sineması bu mükafata layık görmeyerek şenlik tarihinde bir unsur imza attı. Sahnede açıklama yapan heyet lideri Özcan Alper, heyetin ‘politik sinemaya farklı bir bakış getiren bir sinema örneği göremediği’ için mükafatın bu yıl boş bırakıldığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.